سبک زندگی با کمبود ویتامین D مطلب ویژه

  • نوشته شده توسط
  • آخرین بروزرسانی: 19/03/1398

ویتامین D چیست؟

یک ویتامین محلول در چربی هست که قابلیت ذخیره شدن در بدن را دارد و به رشد و استحکام استخوان ها از طریق بازرسی تعادل کلسیم و فسفر کمک میکند. ویتامین D به علت آن که از خورشید گرفته می‌شود، ویتامین خورشید هم نامیده می‌شود.

 

مهم ترین فواید مصرف ویتامین D چیست؟

– هر روز که می گذرد محققان دلایل بیشتری برای ثابت تاثیر مثبت ویتامین D در حفظ سلامت بدن ارائه می‌دهند و مصرف این ویتامین را برای بدن ضروری می‌دانند. نقش اصلی ویتامین D، پیش ساز بودن هورمون هایي هست که در جذب کلسیم و فسفر موثر بوده اند و به رشد استخوانی، استحکام استخوان ها و دندان ها، رشد سلول ها و سلامت استخوان در دوران کهنسالی کمک زیادی می‌کنند.

 

دریافت ویتامین D و کلسیم باعث افزایش قدرت و هماهنگی عضلات افراد هست و از سوی دیگر افزایش جذب کلسیم و فسفر از روده ها، کاهش دفع از کلیه ها و بازرسی متابولیسم در استخوان می‌شود و از بروز سرطان روده بزرگ، افسردگی، مرگ زودرس، سکته مغزی، قلبی، ام اس، دیابت، آرتریت روماتوئید، آلزایمر و پوکی استخوان پیشگیري می‌کند.

 

ویتامین خورشید

با وجود تمام فواید ویتامین D، آیا استفاده بیش از حدِ لازم این ویتامین، می تواند تاثیر ناگواری بر سلامت انسان بگذارد؟

 

– ویتامین D جزء آن دسته از ویتامین هاي محلول در چربی هست که قابلیت ذخیره شدن در بدن را دارد. در صورت مصرف با مقدار بالا می‌تواند باعث عوارضی از قبیل رسوب کلسیم در کلیه ها، ریه ها، قلب، گوش، دردهای استخوانی، از دست دادن اشتها و تهوع، افزایش حجم ادرار، یبوست، اختلالات کلیوی و موجب مسمومیت شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین نظرات

درود بر شما
قیمت ها بر اساس نرخنامه قانونی ترجمه رسمی (نرخنامه اداره کل فنی مترجمین) محاسبه می گردد...
درباره ما در مطالب سایت
بالا